Joomla 3.1 Template by iPage Coupon

Najnowsze

Najnowsze wiadomości z serwisu Joomla!

Nie odbędą się listopadowe szkolenia i egzamin RTG R i S

Informujemy, że niestety nie odbędą się najbliższe szkolenia RTG R I S planowane w dniach 15-17.11.2017, jak również nie odbędzie się egzamin, który był planowany na 18.11.2017.

Szkolenia ORP i SA-SZ

Szanowni Państwo!
Pragniemy poinformować o możliwości uczestnictwa w szkoleniu ORP (w terminie 6-7.11.2017) oraz w szkoleniu dla operatorów akceleratorów i urządzeń do brachyterapii S-A, S-Z (szkolenie w terminie 19-20.11.2017, egzamin 21.11.2017), które odbędą się w Wielkopolskim Centrum Onkologii, ul. Garbary 15, Poznań.

Wszelkich informacji udziela mailowo p. Anna Kaczmarek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SIOR jest już dwudziestolatkiem

W dniach 21 – 24 czerwca tego roku miała miejsce XX Konferencja Inspektorów Ochrony Radiologicznej. Miała charakter jubileuszowy a inspektorów przybyłych z całego kraju gościła Wieliczka. Gospodarzem imprezy była Maria Kubicka Prezes Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej od jego powołania. Z tej okazji publikujemy kilka danych przybliżających tamte wydarzenia, a także materiał specjalistyczny Wiesława Gorączko, jednego najbardziej zasłużonych animatorów Stowarzyszenia.

Czytaj więcej...

Odpady promieniotwórcze

Odpady promieniotwórcze to materiały lub przedmioty o różnych stanach skupienia, zawierające w swym składzie substancje promieniotwórcze, których dalsze wykorzystanie jest niemożliwe (niska aktywność, duże rozcieńczenie itp.) bądź nieopłacalne.

Źródłami odpadów promieniotwórczych mogą być:

  • kopalnie rud uranu oraz zakłady ich przeróbki;
  • zakłady produkcji paliwa jądrowego i przeróbki paliwa wypalonego;
  • eksploatacja reaktorów energetycznych i badawczych;
  • likwidacja reaktorów;
  • stosowanie izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle, rolnictwie i badaniach naukowych;
  • awarie, wypadki i katastrofy radiologiczne.

Czytaj więcej...

Leczenie onkologiczne zaawansowanej choroby nowotworowej - rola radioterapii

Promieniowanie ma różne formy: są fale radiowe, promieniowanie słoneczne, ultradźwiękowe i inne. To jest wysyłanie, przenoszenie energii i jej pochłanianie. Promieniowanie to mogą być fotony lub cząstki, np. fala elektromagnetyczna lub jakaś cząsteczka: elektron, proton, jądro atomu. W próżni promieniowanie elektromagnetyczne ma taką samą prędkość jak światło. Nas interesuje promieniowanie jonizujące. Ono jonizuje materię, powodując, że w obrębie materii tworzą się jony naładowane dodatnio i ujemne.

Czytaj więcej...

ABC raka nerki

Nerki to dwa narządy o kształcie zbliżonym do fasoli, każdy wielkości pięści, stanowiące element układu moczowego. Główną funkcją nerek jest usuwanie z krwi zanieczyszczeń oraz nadmiaru wody w postaci moczu. Nerki pobudzają również wytwarzanie krwinek czerwonych oraz regulują ciśnienie tętnicze. Nowotwory nerki występują najczęściej u dorosłych, ale także u dzieci. Najczęstszym typem raka nerki występującym u dorosłych jest rak jasnokomórkowy.

Czytaj więcej...

Europa walczy z rakiem

W dniach 16-18 czerwca pacjenci z wielu krajów europejskich naznaczyli sobie doroczne spotkanie w Brukseli. Organizatorem jest ECPC (Europejska Koalicja Pacjentów z Chorobami Nowotworowymi). Organizatorzy spodziewają się, że będzie to największe zgromadzenie pacjentów w Europie. W zaproszeniu przesłanym do Stowarzyszenia „Gladiator” czytamy m.in.: „Uważamy, że współpraca między pacjentami cierpiących na raka jest niezbędna, aby zapewnić lepszy dostęp do diagnostyki i leczenia nowotworów w całej Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że wydarzenie to dostarczy wielu istotnych informacji dotyczących polityki w zakresie nowotworów w poszczególnych krajach, ułatwi współpracę, a także pozwoli współdziałać pacjentom przy kształtowaniu krajowych planów opieki zdrowotnej”.

Czytaj więcej...

Warszawa gościła IKCC

Kolejna konferencja IKCC (Międzynarodowa Koalicja Pacjentów z Chorobą Nowotworową) za nami. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć ponad 50 przedstawicieli organizacji walczących z rakiem nerki. To były bardzo pracowite trzy dni. Pierwszego dnia uroczyście powitali gości przewodnicząca zarządu IKCC – dr Rachel Giles oraz przedstawiciel Stowarzyszenia „Gladiator – Marcin Włodarczyk. Pierwszy wykład poprowadzili dr Roman Sosnowski oraz dr Jakub Dobruch. Prezentacja opisująca raka nerki, metody jego wykrywania oraz leczenia została poprowadzona profesjonalnie, ale również z humorem. Zaskoczeniem dla wszystkich uczestników był przenośny aparat USG, przy użyciu którego dr Sosnowski zaprezentował na sobie najprostsze badanie pomagające wykryć raka nerki. Wykład został zakończony gromkimi brawami.

Czytaj więcej...

Jedyny taki poradnik

Prawdziwym hitem sesji pacjenckiej 47 Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego z czerwca br. była prezentacja niezwykłej publikacji. Był to „Poradnik dla pacjentów urologicznych i ich rodzin” pod redakcją merytoryczną prof. dr hab. n. med. Piotra L. Chłosty, natomiast redakcji wydania podjął się dr n. med. Mariusz Blewniewski. Obszerny tom liczący blisko 300 stron i w dużym formacie został objęty patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego. O patronat społeczny nad publikacją zwrócono się do kilku organizacji pacjenckich. Swoje logo zamieścili: Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „Gladiator”, Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Polskie towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Czytaj więcej...

Terapia protonowa

Protonoterapia (terapia protonowa) to innowacyjna metoda leczenia nowotworów, rodzaj radioterapii wykorzystującej promieniowanie protonowe do niszczenia groźnych zmian nowotworowych. Radioterapia protonowa (hadronowa) jest metodą, która zyskuje coraz większą popularność na świecie i notuje stały rozwój. Według danych Particle Therapy Co-Operative Group (PTCOG) protonoterapię w latach 1954-2013 zastosowano łącznie u 93 895 pacjentów, z czego w Europie u 31 962 chorych. Około 30% pacjentów zostało poddanych leczeniu protonami z powodu czerniaka oka. Najwięcej nowych ośrodków stosujących naświetlanie protonowe istnieje obecnie w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W Europie specjalistyczne placówki znajdują się łącznie w 15 różnych państwach.

Czytaj więcej...

Fatalna wiadomość

Wyniki badań naukowych wskazują, że zapewnienie pacjentom dostępu do leków onkologicznych, zgodnie z wytycznymi towarzystw naukowych pozwala pacjentom żyć dłużej. Podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia przedstawiciele organizacji pacjenckich usłyszeli jednak, że dopóki nie zwiększą się nakłady na refundację, polscy pacjenci nie mogą liczyć na leczenie rekomendowane przez specjalistów.

W początkach czerwca przedstawiciele pacjentów spotkali się z Ministrem Markiem Tombarkiewiczem oraz jego współpracownikami, aby omówić wyniki raportu „Dostępność do leków onkologicznych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej”, opublikowanego w marcu br.

Czytaj więcej...

Rak jądra – choroba wstydliwa?

Rak jądra jest rzadką odmianą nowotworu, choć u młodych mężczyzn pojawia się dużo częściej niż inne problemy onkologiczne. Trzeba go wykryć wcześnie, by móc skutecznie leczyć. W Polsce nie jest to takie łatwe. Mężczyźnie niełatwo okazać niepokój i słabość. Wychowujemy mężczyzn na silnych, dających sobie radę w każdej sytuacji ludzi. Oczekujemy, że dolegliwości zdrowotne pokonają szybko i bez problemów. Mężczyźni mają więc wiele problemów z akceptacją swojej niemocy – mówi psychoonkolog Mariola Kosowicz z Warszawskiego Centrum Onkologii. Stres jest jeszcze większy, gdy problem dotyka sfery intymnej, na przykład kiedy okazuje się, że choroba nowotworowa dotyczy jąder.

Czytaj więcej...

Test moczu pomoże uniknąć biopsji prostaty?

Pierwszy w naszym w kraju test moczu, nazywany płynną biopsją, od niedawna oferowany jest w kilku ośrodkach, m.in. w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku oraz Hifu Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty w Warszawie.  Urolog dr Stefan W. Czarniecki z Hifu Clinic wyjaśnia, że badanie polega na pomiarze w moczu poziomu dwóch genetycznych biomarkerów (mRNA DLX1 oraz HOXC6), których ekspresja zgodnie z badaniami klinicznymi - przeprowadzonymi wśród 863 pacjentów - jest silnie powiązana z agresywnością nowotworu. Test przeznaczony jest dla mężczyzn z podwyższonym stężeniem PSA (>4ng/ml), u których rozważane jest wykonanie pierwszej lub powtórnej biopsji prostaty.

Czytaj więcej...

Katowice powitały Kongres Urologiczny

W czerwcu w pięknej hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbył się 47 Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Wydarzenie to objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Wtorek 20 czerwca był dniem oddanym do dyspozycji pacjentów, bowiem to dla nich zorganizowano specjalną sesję z udziałem wybitnych przedstawicieli świata medycyny urologicznej. Warto dodać, że sesja pacjencka stała się tradycyjnie „żelaznym” punktem kolejnych kongresów PTU. Obradom z udziałem pacjentów z wielu stowarzyszeń i organizacji z całego kraju patronowały: Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, UroConti – Stowarzyszenie Osób z NTM, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Moderatorem sesji był Tomasz Michałek, m.in. Dyrektor Programu Prospołecznego „NTM – Normalnie Żyć”.

Czytaj więcej...

VAT w przypadku szkoleń i konferencji SIOR

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi opodatkowania szkoleń i konferencji organizowanych przez SIOR prosimy o zapoznanie się z poniższymi, dokładnymi wyjaśnieniami.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, szkolenia/konferencje organizowane przez Stowarzyszenie na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21.12.2012 r. (dot. uprawnień: RTG R i S) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.09.2016 r. (dot. uprawnień: A-A, SA, SZ, IOR-1Z, IOR-1R, IOR-1, IOR-3), mogą być objęte zwolnienie z podatku VAT, jeżeli szkolenia te kończą się uzyskaniem uprawnień (egzaminem) dla potrzeb wykonywania pracy zawodowej. Pozostałe szkolenia, które nie kończą się egzaminem nadającym ww. uprawnienia, podlegają opodatkowaniu według stawki VAT 23%.

Jednakże w przypadku, gdy uczestnik szkolenia przedstawi oświadczenie uprawnionego podmiotu, potwierdzające, że szkolenie/konferencje organizowane przez Stowarzyszenie dla tej osoby, będzie finansowane ze środków publicznych w co najmniej 70%, szkolenie dla tej osoby będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług.

Oświadczenie o finansowaniu ze środków publicznych (PDF, DOC)

Więcej artykułów…

Współpracujemy z: