Joomla 3.1 Template by iPage Coupon

Jedyny taki poradnik

Prawdziwym hitem sesji pacjenckiej 47 Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego z czerwca br. była prezentacja niezwykłej publikacji. Był to „Poradnik dla pacjentów urologicznych i ich rodzin” pod redakcją merytoryczną prof. dr hab. n. med. Piotra L. Chłosty, natomiast redakcji wydania podjął się dr n. med. Mariusz Blewniewski. Obszerny tom liczący blisko 300 stron i w dużym formacie został objęty patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego. O patronat społeczny nad publikacją zwrócono się do kilku organizacji pacjenckich. Swoje logo zamieścili: Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „Gladiator”, Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Polskie towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Poradnik jest napisany niezwykle przystępnie, omawia najważniejsze kwestie i problemy, z jakimi stykają się pacjenci urologiczni. Książka zawiera liczne poglądowe ilustracje, tabele, wykresy, jest ułożona w formie pytań i odpowiedzi wyczerpujących istotę poruszanych tematów, zawiera także obfitą bibliografię. Poradnik można nabyć u wydawcy – Tomasz Michałek OCI Sp. z.o.o., ul.Hajoty 49, 01-821 Warszawa, tel. 22-279-49-06. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poradnik otwiera wprowadzenie prof. Piotra L. Chłosty, wybranego na kolejną kadencję Prezesa Polskiego Towarzystwa Urologiczego a poszczególne rozdziały zostały opracowane przez wybitnych specjalistów z dziedziny urologii.

  • Ogólnie o urologii (objawy, diagnostyka) – dr Mariusz Blewniewski
  • Urologia dorosłych – dr Mariusz Blewniewski
  • Zdrowie mężczyzny – Zbigniew Wolski
  • Nowotwory – dr hab. Jakub Dobruch
  • Kamica nerkowa – Waldemar Różański
  • Laparoskopia w urologii – Tomasz Szydełko
  • Transplantologia – dr Agnieszka Skrzypek-Mikulska
  • Zdrowie seksualne – Anna Katarzyna Czech

W imieniu pacjentów serdecznie gratulujemy tego jakże ważnego, merytorycznie doskonałego dzieła i dziękujemy za tę jakże przydatną dla nas publikację!

W podziękowaniu za ten szczególny dar publikujemy fragment wprowadzenia autorstwa prof. Piotra L. Chłosty.

 

*               *               *

 

Oddajemy do rąk Czytelników pierwszą w rodzimym piśmiennictwie polskojęzyczną książkę, przeznaczoną dla pacjentów urologicznych oraz ich rodzin i bliskich. Opracowanie jest pokłosiem współczesnego stanu wiedzy w tym względzie oraz własnych doświadczeń Autorów, opartych na wieloletniej praktyce klinicznej.

Jednym z fundamentalnych celów Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) jest współpraca z formacjami pacjenckimi. Jestem głęboko przekonany, że w urologii konieczna jest refleksja nad stanem emocjonalnym pacjentów i stopniem ich świadomości w zakresie kultury zdrowotnej w naszej dziedzinie. Uważam, że ma to istotne znaczenie w każdej specjalności, a w urologii szczególnie. Cieszę się, że nasze środowisko głęboko rozumie potrzebę przemian w tym względzie i aktywnie włącza się w działania na rzecz poprawy jakości świadczeń oraz systematycznie angażuje się w przywracanie rzetelnego wizerunku lekarza urologa w Polsce. Kształcąc adeptów i rozmawiając z naszymi podopiecznymi, zawsze podkreślamy, że nie leczymy choroby i/ lub narządu, tylko leczymy człowieka. Nie ma dwóch takich samych ludzi – podobnie jak nie ma dwóch takich samych operacji. Ponadto, nigdy nie zapominamy, że za ścianą sali operacyjnej odbywa się kolejny dramat: dramat rodziny i bliskich, czekających z niepokojem na wynik zabiegu. Każdy z operowanych przez urologów chorych, staje się częścią historii Polskiego Towarzystwa Urologicznego, na równi z tym, jak staje się częścią życiorysu poszczególnego lekarza.

Współczesna urologia obejmuje w zasadniczej mierze uroonkologię. Dlatego, w niniejszym opracowaniu, główny nacisk merytoryczny położono na leczenie chorych na nowotwory wywodzące się z układu moczowego obu płci i moczowo-płciowego męskiego. Mimo że urologia zarówno w Polsce, jak i na świecie, w 80 proc. oznacza operacyjne leczenie chorych na raka, to większość chorych oraz niektórzy lekarze uważają, że z tzw. „nowotworem urologicznym” należy zgłosić się do onkologa. Nic bardziej błędnego! Z ograniczonym do narządu lub miejscowo zaawansowanym rakiem pochodzenia sterczowego, nerkowego, pęcherzowego i wielu innych z szansą uzyskania pełnego wyleczenia, należy zgłaszać się do specjalisty narządowego, jakim jest urolog. O tym, jaka jest skala problemu, niech świadczy fakt udziału nowotworów wywodzących się z układu moczowo-płciowego u obu płci, w globalnej liczbie nowotworów rozpoznawanych w Polsce i Europie: jest ich ponad 25 proc.! Przeważającą większością tych chorych, od chwili rozpoznania, poprzez leczenie i do końca ich życia, zajmuje się urolog. O tym także mówi ta książka!

Odsłony: 1456

Współpracujemy z: