Joomla 3.1 Template by iPage Coupon

Warszawa gościła IKCC

Kolejna konferencja IKCC (Międzynarodowa Koalicja Pacjentów z Chorobą Nowotworową) za nami. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć ponad 50 przedstawicieli organizacji walczących z rakiem nerki. To były bardzo pracowite trzy dni. Pierwszego dnia uroczyście powitali gości przewodnicząca zarządu IKCC – dr Rachel Giles oraz przedstawiciel Stowarzyszenia „Gladiator – Marcin Włodarczyk. Pierwszy wykład poprowadzili dr Roman Sosnowski oraz dr Jakub Dobruch. Prezentacja opisująca raka nerki, metody jego wykrywania oraz leczenia została poprowadzona profesjonalnie, ale również z humorem. Zaskoczeniem dla wszystkich uczestników był przenośny aparat USG, przy użyciu którego dr Sosnowski zaprezentował na sobie najprostsze badanie pomagające wykryć raka nerki. Wykład został zakończony gromkimi brawami.

Prof. dr Hendrik von Poppel opowiadał o czynnikach ryzyka, które znacznie zwiększają szanse na zachorowanie, takich jak: palenie tytoniu, wysokie ciśnienie czy otyłość.

Ważnym tematem konferencji były również badania kliniczne, które mogą być ostatnią deską ratunku dla niektórych pacjentów. Muszą być oni jednak świadomi, że na takie badania dostaje się niewiele osób i nie zapewniają one wyleczenia.

Odbyła się również konferencja prasowa z przedstawicielami prasy i telewizji, w której uczestniczyli z ramienia Stowarzyszenia „Gladiator” – prezes Tadeusz Włodarczyk oraz członek zarządu Marcin Włodarczyk, a z ramienia IKCC – członek zarządu – Anne Wilson.

W kolejnych dniach mogliśmy dowiedzieć się więcej w takich tematach jak rodzaje radioterapii, opieka paliatywna, zarządzanie bólem, czy podejmowanie decyzji na temat rodzaju leczenia. W tym ostatnim temacie IKCC wydało przewodnik pomagający w podjęciu takich decyzji.

Na tegorocznej konferencji 22 czerwiec ogłoszony został Światowym Dniem Raka Nerki. Ma to na celu szerzenie wiedzy na temat raka nerki oraz popularyzację badań wykrywających raka nerki. Z tej okazji stworzony został quiz, który dzięki pracy Stowarzyszenia „Gladiator” dostępny jest w języku polskim. Za każdy rozwiązany quiz sponsorzy przeznaczą 5 dolarów na badania dotyczące raka nerki.

Mieliśmy sporo okazji na lepsze poznanie i wymianę doświadczeń z członkami IKCC z całego świata. Mogliśmy na przykład podzielić się naszą wiedzą na temat obecności stowarzyszenia w internecie (strona internetowa, portale społecznościowe) z przedstawicielem organizacji AssociacãoPortuguesa de Insuficientes Renais z Portugalii, która dopiero zaczęła zajmować się rakiem nerki.

Międzynarodowa Konferencja IKCC w Warszawie okazała się wielkim sukcesem. Nie możemy się już doczekać spotkania z tymi inspirującymi ludźmi w przyszłym roku.

 

Katarzyna Teodorczyk

Odsłony: 1422

Współpracujemy z: