Joomla 3.1 Template by iPage Coupon

Woda dla seniora

Osoby starsze odczuwają mniejsze pragnienie, mimo to potrzeby organizmu pozostają te same. Seniorzy za mało piją – to niedobrze, bo ich organizm staje się odwodniony! Z wiekiem spada wrażliwość ośrodka pragnienia w mózgu, który nie reaguje na niedobory wody w organizmie. Zatem chęć picia i uczucie pragnienia ulegają osłabieniu, z czasem nawet zanikają.

Ten mechanizm w skrócie wygląda następująco: impulsy, które wysyłane są z krwią do mózgu – nie są wystarczająco szybko przetwarzane przez ośrodek pragnienia. Dzieje się tak szczególnie u osób po 50. roku życia.

Zanik odczuwania pragnienia nie oznacza jednakże, że ustrój nie ma zapotrzebowania na wodę. Co gorsza, wypicie kawy czy herbaty nie nawadnia, gdyż napoje te nie mają takich właściwości.

Z różnych szacunków wynika, że większość seniorów wypija około pół litra wody dziennie, czyli jedną trzecią dziennego zapotrzebowania.

To niebezpieczna sytuacja, gdyż u osób starszych proces odwodnienia następuje bardzo gwałtownie, zwłaszcza gdy przyjmują leki, które mogą przyspieszyć odwodnienie.

Symptomy są różne: suche i popękane usta, może pojawić się gorączka, przyspieszony oddech oraz szybsza akcja serca, zaburzenia widzenia. Osoba, która utraciła dużo wody może się skarżyć na uczucie ciepła i zimna jednocześnie, zawroty głowy oraz nudności. Powszechnymi objawami są zaparcia, skurcze, bóle mięsni, głowy. Stały niedobór wody w organizmie może skutkować chorobami nerek, a w konsekwencji zatruciem organizmu lub tez dokuczliwym zakażeniem dróg moczowych. Odwodnienie prowadzi do zagęszczenia krwi, co zwiększa ryzyko zakrzepów i zatorów płucnych. Wzrasta ryzyko zaburzeń świadomości, udaru i zawału. Przez odwodnienie pojawiają się trudności z poruszaniem, a przede wszystkim – zakwaszenie organizmu i niesprawność narządów oraz stawów.

Woda – ważna rzecz!

A przecież wystarczy wypijać 5 szklanek wody dziennie, by uniknąć odwodnienia. Szybko nastąpi poprawa samopoczucia, nawilżone zostaną m.in. stawy i skóra. Ważna jest też jakość wypijanej wody i dostarczanie organizmowi składników mineralnych. Zapewni to woda mineralna, a także zjonizowana, uzyskana ze specjalnego urządzenia – jonizatora wody naczyniowego lub przepływowego, montowanego na rurach „kranówki” w domu.

Z wiekiem każdy senior powinien pić wodę – z rozsądku, nawet jeśli nie odczuwa pragnienia.

Odsłony: 12470