Joomla 3.1 Template by iPage Coupon

Ludowa kopalnia zdrowia - Orzeszki na serce

Mój mąż miał mikrozawał. Tego dnia pojechałam z dziećmi na działkę, a mąż pojechał do miasta załatwić kilka spraw. Gdy przyszedł do domu, nagle poczuł w piersi silny ból, a także dzwonienie i szum w uszach. Nie wezwał pogotowia, ponieważ stwierdził, że są to następstwa urazu sportowego klatki piersiowej, którego doznał w młodości. Poleżał w domu kilka dni. Czuł się jednak nienajlepiej, więc wezwał lekarza-internistę. Ten przestraszył się nie na żarty i nawet EKG zrobił mężowi w domu. I wtedy powiedział, że miał zawał. Przez długi czas przyjmował lekarstwa, ale potem przeszedł na dziadkowe metody leczenia.

Jakich ja tylko ziół nie zdobywałam, aby utrzymać serduszko mojego ukochanego w dobrym stanie! Szczególnie tutaj chciałam zwrócić uwagę na orzechy laskowe. Nawiasem mówiąc, dla profilaktyki zawału serca i udaru mózgu zaleca się po 40. roku życia jeść codziennie po 5 orzechów laskowych.

Wielu z nas orzechy te są doskonale znane już z dzieciństwa. Są one nie tylko wspaniałym przysmakiem, ale również lekarstwem przy tym właściwości lecznicze wykazują nie tylko orzechy, ale również liście i kora leszczyny. Nieprzypadkowo orzech laskowy nazywany jest orzechowym królem. Pod kątem zawartości fosforu i potasu nie ma sobie równych.

Teraz już wiem, że preparaty z leszczyny rozszerzają naczynia sercowe, dlatego wskazane są we wszystkich rodzajach choroby niedokrwiennej serca.

Nalewki i wyciągi z leszczyny obniżają cisnienie tętnicze, działaja uspokajająco na układ nerwowy i wspomagają działanie środków przeciwbólowych przy zwale mięśnia sercowego i chorobie wieńcowej. Dla mojego małżonka, któremu często ciśnienie się podnosi, przygotowuję wyciąg z liści lub kory leszczyny. Zazwyczaj w maju zbieram młode listki leszczyny. Korę staram się odrywać tak, aby krzew nie ucierpiał w żaden sposób.

*

1 łyżkę stołową suszonych i zmielonych liści lub kory należy zalać szklanką wrzątku. Odstawić do ciepłego miejsca na godzinę. Wyciąg należy pić po dwie łyżki stołowe 3-4 razy dziennie.

Ten sam wyciąg jest doskonałym środkiem w przwlekłym zapaleniu gruczołu krokowego i gruczolaku prostaty.

Należy dokładnie zmieszać 4 części zmielonych liści leszczyny, 2 części skrzypu polnego i 4 części zmielonych liści brzozowych. Następnie 4 łyżki stołowe miesznki zalać 3 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Odstawić do ciepłego miejsca na 2 godziny, przecedzić i pić po 0,5 szklanki 3 razy dziennie do posiłku przez miesiąc (nie krócej).

W taki sposób wyleczyłam mojego krewnego. A tak się męczył, biedaczysko! Życzę wszystkim sukcesów, zdrowia i szczęśćia!

 

Anna Baranowska

Uwaga – przed zastosowaniem jakiejkolwiek receptury apelujemy o kontakt z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia czy nie ma żadnych przeciwwskazań

Żródło – Receptury Ludowe nr 5 październik/listopad 2010

Odsłony: 7234