Joomla 3.1 Template by iPage Coupon

Europejski Dzień Prostaty

Nie jest tajemnicą, że stan wiedzy na temat chorób prostaty jest w wielu krajach Europy bardzo niski, co powoduje wzrost statystyk zachorowalności na raka prostaty. Stąd inicjatywa ustanowienia Dnia Prostaty. Obchodziliśmy go jesienią w tym roku, po raz piętnasty.

Wstyd i nie wykryte symptomy są głównymi przyczynami, dla których Europejczycy płci męskiej w średnim i starszym wieku zaniedbują dokonywania badań w kierunku chorób prostaty. Eksperci uważają, że trzeba wzmóc wysiłki na rzecz działań edukacyjnych, aby mężczyźni mieli świadomość, co im grozi.

 

Europejskie Towarzystwo Urologów (EAU) stwierdza, że z upływem lat, gdy człowiek staje się starszy, zwiększa się ryzyko zapadnięcia na choroby prostaty. Mężczyznom zagraża łagodny przerost prostaty, a nawet choroba nowotworowa na tym tle. Historia choroby w rodzinie, dieta obfita w tłuszcz zwierzęcy a uboga w owoce, warzywa i ryby może również wpływać na ryzyko zapadnięcia na te choroby. Każdy mężczyzna, który ukończył 50. rok życia powinien zgłosić się do urologa w celu wykonania badań.

Prostata to narząd wielkości orzecha włoskiego, który leży poniżej pęcherza moczowego. Jest on odpowiedzialny za produkcję wydzieliny będącej częścią spermy. Prostata rośnie wraz z procesem starzenia się człowieka. Lekarze twierdzą, że mężczyźni powyżej 50. roku życia są najbardziej narażeni na choroby, takie jak: powiększenie prostaty oraz chroniczne zapalenie prostaty a nawet rak prostaty.

Choroby prostaty, zwłaszcza rak, często pozostają niewykryte, a ostatnie badania wskazują, że wczesne wykrycie i właściwe leczenie może się okazać bardzo korzystne dla pacjenta. Dlatego tak ważna stała się inicjatywa Europejskiego Towarzystwa Urologów, ogłosić Dzień Prostaty. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę wszystkich społeczeństw na zagrożenia występujące wraz z chorobami tego narządu.

Ustanowienie Dnia Prostaty spotkało się z silnym odzewem w Parlamencie Europejskim. Powstał zespół do monitorowania działań w kwestii tej groźnej choroby. Jego członkowie w wywiadach wyrażają pogląd, że dysproporcje w poziomie profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych pomiędzy starymi a nowymi państwami członkowskimi wymagają natychmiastowego działania. Zbyt często zdarza się, że polityka kontroli zachorowalności, a także inicjatywy i usługi z zakresu profilaktyki nowotworowej nie są realizowane w całości lub okazują się mniej ważne od innych kwestii zdrowotnych.

Odsłony: 7751