Joomla 3.1 Template by iPage Coupon
Filtr

Zapraszamy na konferencje

Serdecznie zapraszamy na dwie najbliższe konferencje:

 • Warsztaty „Techniki nuklearne w identyfikacji i konserwacji dzieł sztuki”
  w terminie 12.05.2017, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Warszawa ul. Długa 52;
  organizowane przez:
  Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej w Poznaniu
  Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
  Polskie Towarzystwo Nukleoniczne


  Warsztaty objął honorowym patronatem Andrzej Przybycin Prezes Państwowej Agencji Atomistyki
 • XX Konferencja Inspektorów Ochrony Radiologicznej
  w terminie 21.06-24.06.2017, Hotel Soray, Wieliczka ul. Krakowska 14c

  Konferencję objął honorowym patronatem Andrzej Przybycin Prezes Państwowej Agencji Atomistyki

 

Szczegółowe informacje będą pojawiały się na stronie Konferencji.      

 

 

Wieliczka czeka na inspektorów

Po wieloletnich spotkaniach inspektorów ochrony radiologicznej w Skorzęcinie czas na odmianę, tym bardziej, że będzie to spotkanie jubileuszowe, bo już dwudzieste! Dorobek tych dziewiętnastu konferencji jest naprawdę imponujący. Niewiele stowarzyszeń może pochwalić się taką cyklicznością i frekwencją, jaka towarzyszy tym wydarzeniom. Tym razem Prezes Maria Kubicka oraz Zarząd SIOR zapraszają w dniach 21. 06 – 24. 06 br. do miejsca niezwykle urokliwego, jakim jest Wieliczka słynąca z zabytkowej kopalni soli, warto również wybrać się na wycieczkę do pobliskiego  Krakowa. Gościć się będziemy w Hotelu Soray przy ul. Krakowska 14 c. Atutem nowoczesnego hotelu jest dogodna lokalizacja, a także wygodne, kameralne pokoje, eleganckie sale restauracyjne, smaczne posiłki, przyjazna obsługa.

Raport o stanie opieki onkologicznej

Taki raport w marcu br przedstawiła Fundacja Alivia zajmująca się dokumentowaniem opieki medycznej oraz dostępem do niej pacjentów onkologicznych.

Liczba Polaków, u których diagnozowany jest co roku nowotwór złośliwy, dramatycznie wzrosła – aż o 42% w ciągu ostatnich 15 lat. Eksperci mówią o “tsunami onkologicznym”.

Prostatobus jak mammobus

Jestem córką 62 latka, u którego właśnie zdiagnozowano nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. Można było się wcześniej zbadać – można...ale pierwsze to opór taty przed badaniem u urologa, drugie to niska świadomość szkodliwości nie badania się systematycznego, trzecie – za mało jest informacji dla mężczyzn nawet w formie straszaków.

Dla kobiet jeżdżą mammobusy itd., a dla mężczyzn nie ma prostatobusa – a komu by szkodziło zrobić objazd po przychodniach wiejskich z urologiem – wysłać wszystkich na badanie PSA, a później na takie darmowe porady...

Historia polskiej radiologii cz. 3 - okres 1945 - 2000

Po zakończeniu wojny Polska, wskutek uzgodnień Aliantów w Jałcie, znalazła się za "Żelazną Kurtyną" w strefie wpływów sowieckich. Ograniczenie kontaktów ze światową nauką i brak dostępu do nowoczesnego sprzętu w znacznym stopniu utrudniał rozwój polskiej radiologii. Mimo tego rozwijała się ona przez cały czas na miarę ówczesnych możliwości.

Wyposażenie polskich zakładów radiologii opierało się w przeważającej większości na sprzęcie produkcji krajowej (Zakłady Producji Aparatury Rentgenowskiej FARUM) oraz wyrobach krajów Europy Wschodniej (Niemiecka Republika Demokratyczna, Węgry, Czechosłowacja).

Historia nie z tej ziemi - z Pawłem Bożykiem, profesorem nauk ekonomicznych, politykiem członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, o rzezi wołyńskiej i akcji Wisła rozmawia Stefan Truszczyński

W kinach jest wyświetlany film Wojtka Smarzewskiego „Wołyń”. Pan pochodzi z Wołynia.

Urodziłem się w pobliżu Lwowa, w Rawie Ruskiej. We Lwowie pracowała moja mama, była asystentką wuja, który nazywał się Kopczacki i miał kancelarię prawną. W 1943 roku urodził się mój brat i matka go zostawiła u babci po stronie polskiej, a ja z nią znalazłem się na Wołyniu.

Ci, którzy oglądali film „Wołyń” pamiętają ostatnią scenę...

Zaproszenie do przeszłości

Trzy podmioty: Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej w Poznaniu, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Nukleoniczne zapraszaj na warsztaty „Techniki nukleoniczne w identyfikacji i konserwacji zabytków”. Odbędą się one 12 maja br. w siedzibie Muzeum Archeologicznego przy ul. Długiej 52 w Warszawie. Warsztaty objął honorowym patronatem Andrzej Przybycin Prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Organizatorzy kierują zaproszenie do szerokiego kręgu miłośników archeologii.

Zapobieganie osteoporozie

Zapobieganie osteoporozie zacząć powinniśmy od dzieciństwa. Można by to uznać za przesadę, gdyby nie to, iż dieta i aktywność fizyczna naszych dzieci jest bardziej niż zła. Profilaktyka polega przede wszystkim na unikaniu w diecie produktów zawierających duże ilości fosforu. Popularnymi źródłami fosforu są np. napoje typu cola.

 

Prawdy i mity o zdrowej diecie

Wszyscy chcemy zachować dobre zdrowie jak najdłużej. Wiemy, jak ważnym elementem dbania o zdrowie jest właściwa dieta. Coraz częściej zastanawiamy się nad tym co chcemy, co musimy, a co powinniśmy jeść. Które produkty są zdrowe, a których lepiej unikać? Co wybrać, gdy informacji na temat zdrowego odżywiania jest tak dużo, że często są one aż sprzeczne ze sobą? Raz słyszymy, że czekolada szkodzi, innym razem, że to samo zdrowie. Na temat zdrowego odżywiania jest tyle samo prawd, co mitów.

Po co nam ochrona radiologiczna

Co to jest i na czym polega ochrona radiologiczna pacjenta i pracownika szpitala? O swojej pracy opowiada mgr Beata Wereszczyńska, inspektor ochrony radiologicznej w Wojewódzkim Centrum Medycznym.

O tym, że promieniowanie X ma ogromne znaczenie dla współczesnej medycyny wiedzą już nawet dzieci. - Zawsze jednak trzeba pamiętać o niebezpiecznych konsekwencjach promieniowania jonizującego, na które mogą być narażone osoby, które poddane są ekspozycji na promieniowanie - mówi mgr Beata Wereszczyńska, która w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu nadzoruje aparaturą rentgenowską oraz czuwa nad ludźmi, którzy pracują przy promieniowaniu jonizującym w całym szpitalu.

Polski system ochrony zdrowia jednym z najgorszych w Europie - wyniki Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia

W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (EHCI) - rankingu oceniającym systemy ochrony zdrowia w krajach członkowskich UE, Polska zajęła 31. miejsce na 37 możliwych i jako jeden z nielicznych krajów objętych EHCI miała w 2014 r. wynik gorszy niż rok wcześniej. W ogólnej ocenie Polska wyprzedziła jedynie Litwę, Serbię, Czarnogórę, Rumunię oraz Bośnię i Hercegowinę. To "niezaprzeczalnie słaby" wynik.

 

Ci, którzy ratują życie

W dniu 9 lutego 2016 roku Kapituła Fundacji im. Hanki Bożyk: "Pogotowie Ratunkowe, dlaczego nie zdążyło?", po raz szósty wręczyła doroczne nagrody tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do uratowania życia ludzkiego. Fundacja powstała po tragicznej śmierci jej Patronki z powodu odmowy udzielenia pomocy przez Pogotowie Ratunkowe. Założyciele Fundacji zamiast zaskarżyć Pogotowie do prokuratora postanowili zachęcić Polaków do ratowania cudzego życia w sytuacjach zagrożenia.

Brodawczaki pęcherza moczowego

W dniu 13 października 2015 r., na sympozjum naukowym dotyczącym „Raka pęcherza moczowego”, Prof. hab. dr n. med. Andrzej Borówka scharakteryzował problemy związane brodawczakami pęcherza moczowego i metodami ich usuwania.

Problemy z rakiem pęcherza moczowego wywodzą się najczęściej z nabłonka pokrywającego wnętrze pęcherza moczowego – te nowotwory dominują. Ten nabłonek (uroterium) składa się z trzech rodzajów komórek, które zapewniają mu stabilność w różnych sytuacjach i w różnych stopniach wypełnienia pęcherza moczowego. Nabłonek zapewnia ochronę przed wniknięciem substancji znajdujących się w moczu w głąb pęcherza moczowego, niezależnie od stopnia wypełnienia pęcherza. wykazuje rozciągliwość, nie tracąc przy tym swojej szczelności.

Rola diety ketogennej w terapii nowotworowej

Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong, ryzyko zgonu u pacjentów, u których zdiagnozowano raka, spada wraz ze wzrostem aktywności fizycznej.

Mężczyźni codziennie podejmujący aktywność fizyczną mają większe szanse na uniknięcie rozwoju choroby. Styl życia okazuje się mieć nie tylko pozytywny efekt prewencyjny, ale przynosi również korzyści osobom, które już zachorowały.

Co to jest animaloterapia?

Animaloterapia polega na pracy z pomocą psów. Główne działanie tego rodzaju terapii kontaktowej polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, co przyspiesza leczenie, a także ma korzystny wpływ na rozwój psychospołeczny. Kontakt, np. z psem umożliwia głęboki relaks, co poprawia samopoczucie, a to z kolei motywuje do podjęcia walki z chorobą. Pies, który nie ocenia, nie przygląda się pogardliwie i jest ogromnie cierpliwy, stymuluje chorego do zwiększonego wysiłku fizycznego podczas ćwiczeń.

Miłość nie potrzebuje słów - traktat o tym jak zwierzęta pomagają w terapii

Zdarza mi się czytać artykuły pani doktor Doroty Sumińskiej. Jestem jej zdecydowaną fanką i chciałabym dorównać jej w miłości do zwierząt. Uważam, że zwierzęta są od nas, ludzi, zdecydowanie lepsze, mądrzejsze i bardziej szczere. One jak kochają to do śmierci, jak nienawidzą to też do końca. Polują, gdy są głodne, a my? Moje serce oddałam pieskom i dotyczy to wszystkich piesków, i tych małych i tych dużych, młodych, ładnych i tych starych ładnych inaczej. To one ratowały mnie przed szarością życia i depresją, pokazywały mi co jest w życiu najważniejsze.

Moja prostata i bieganie

Bardzo dziwnie nazywa się ta nasza choroba – „łagodny przerost stercza”, w skrócie BPH. Słowo łagodny chyba nie zostało tu właściwie użyte. Bo czy jest łagodnością wyciskanie z bólem odrobiny moczu w nocy? Jeden z moich kolegów dostał takiego zaparcia, że żona musiała w nocy wezwać pogotowie, żeby założyli mu cewnik i opróżnić pęcherz. Jego cierpienie na pewno nie było łagodnością. Myślę także, że nie ma mężczyzny w słusznym wieku, którego by to schorzenie nie dopadło.

Życzenia Wielkanocne

Koleżankom i Kolegom
Sympatykom SIOR oraz członkom ich rodzin

spokojnych, radosnych i rodzinnych
Świąt Wielkiej Nocy,
a także
tradycyjnego, lecz umiarkowanego
śmigusa dyngusa

 życzy

Zarząd Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej

 

Już wkrótce spotkanie w Skorzęcinie!

Już w drugiej połowie czerwca (17-20.06.2015 r.) w Skorzęcinie rozpocznie się XVIII Konferencja Inspektorów Ochrony Radiologicznej. Tematem spotkania będzie „Ochrona radiologiczna teraz i w przyszłości”. To już swego rodzaju tradycja, że w miłej, koleżeńskiej atmosferze spotykamy się zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu i rozmawiamy o naszych sprawach.

Akredytacja stanowiska promieniowania β w LWPDiR

Prawidłowy wybór i stosowanie odpowiednich dawkomierzy odgrywa podstawową rolę w jakości pomiarów wykonywanych dla potrzeb monitoringu indywidualnego lub środowiska, w tym w miejscu pracy. Dawkomierze powinny posiadać odpowiednie parametry metrologiczne dla typu i energii promieniowania. Zgodnie z krajowymi przepisami legislacyjnymi, każdy dawkomierz niewyposażony w źródło kontrolne, powinien być wzorcowany raz w roku (przed pierwszym zastosowaniem a następnie okresowo).

Co każdy mężczyzna w średnim wieku powinien wiedzieć o chorobach prostaty

Gruczoł krokowy, inaczej nazywany sterczem (łac. prostata) jest nieparzystym narządem wchodzącym w skład męskiego układu moczowo-płciowego. Położony jest poniżej pęcherza moczowego – ku tyłowi od spojenia łonowego i do przodu od odbytnicy. Gruczoł krokowy obejmuje część sterczowi cewki moczowej. Kształt stercza zbliżony jest do stożka, spłaszczonego od przodu ku tyłowi, a jego wielkość porównywalna jest z kasztanem. Gruczoł ten odpowiada za produkcję płynu nasiennego, zapewniającego właściwe środowisko do funkcjonowania plemników.

Czy można ustrzec się nowotworu?

W tygodniku „Przegląd” ukazał się wywiad z dr Januszem Mederem, prezesem Zarządu Polskiej Unii Onkologii. W polskiej prasie dość rzadko ukazują się publikacje dotyczące problemów walki z rakiem, dlatego uznaliśmy za celowe zamieścić fragmenty tego wywiadu.

Kapitalne znaczenie ma wczesne wykrywanie nowotworów, jednak ze świecą szukać lekarza, który pyta, kiedy zgłaszający się z grypą pacjent robił badania. Co robi Polska Unia Onkologii, żeby to zmienić?

Zmniejszając przepaść

O celach i zamierzeniach Grupy Eurodeputowani w Walce z Rakiem wypowiada się poseł do Parlamentu Europejskiego Alojz Peterle (Słowenia). Jego zdaniem, dysproporcje w poziomie profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych pomiędzy starymi i nowymi państwami członkowskimi wymagają natychmiastowego działania. Sam byłem chory na raka i dlatego z własnego doświadczenia wiem, jak ważne jest, aby politycy włączyli w walkę z chorobami nowotworowymi, jednocząc siły ze specjalistami, urzędnikami służby zdrowia, instytucjami zdrowia publicznego, społecznościami pacjentów i mediami.

Prof. Tadeusz Koszarowski (1915 – 2002)

W tym roku mija setna rocznica urodzin Prof. Tadeusza Koszarowskiego, osoby ze wszech miar wybitnej, był jednym z twórców polskiej onkologii oraz pomysłodawcą sieci szpitali - centrów onkologii funkcjonującym na terenie całego kraju. Odszedł profesor godny, z najprawdziwszym intelektem i postawą wobec nauki, ludzi i obowiązku – Tadeusz Koszarowski. Tak w pół zdania się oddalił. Nie gasł w „majestacie choroby”. Mało znał szpitalne łóżko i „bycie pacjentem”. Zwykle to On podchodził do łóżka cierpienia z wiedzą, słowem i ciepłem pomocnej ręki. Był prawdziwym lekarzem, który oprócz wielkiego zadania doskonałego chirurga, naukowca i dyrektora, pierwszego (tylko nie wiem, czy wśród równych) onkologa miał czas na walkę o szansę tworzenia, organizowania, czczenia właściwych wartości, udział w światowej nauce, na poznawanie świata we wszystkich aspektach piękna, na przystosowanie się do najbardziej szarej rzeczywistości, w jakiej przyszło Mu żyć i działać.

Nasza kolebka - o człowieku pierwotnym

Najsilniejszym bodźcem postępu jest wrodzone człowiekowi przekonanie, że potrafi on zrozumieć system praw rządzących światem i swoje w nim miejsce. Bodziec ten zmusza go do śledzenia drogi swego gatunku, aż do najdawniejszych początków, jak również do przeniknięcia przyszłości aż do kresu. Im lepiej widzi się swą kolebkę, tym wyraźniej maluje się ostateczna granica"

Czasopismo „Observer”

Badać się, czy nie badać?

To pytanie niewątpliwie retoryczne. Wiadomo, że badać się trzeba, bo żaden lekarz nie jest cudotwórcą, i żeby postawić prawidłową diagnozę, musi mieć stosowne dane. Ale takie badanie nie zawsze jest oczywiste i proste. Słyszy się tu i ówdzie skargi, że lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze chcą wystawiać skierowanie na diagnostykę. O ile wydaje im się, że pacjent jest w miarę zdrowy, odmawiają skierowania.

Brachyterapia LDR

W dniu 18.12.2008 r. w Zakładzie Brachyterpii Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) po raz pierwszy w Polsce i Europie środkowowschodniej wykonano dwa zabiegi wszczepienia implantów stałych pod kontrolą ultrasonografii w terapii wczesnego stadium nowotworu prostaty.
Od tego momentu zabiegi były wykonywane w WCO bez refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, co ograniczało liczbę leczonych chorych.

Wyróżnienie Centrum Onkologii

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych po dokonaniu oceny Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie awansował go do kategorii „A”.

Poradnik pacjenta - rak nerki

Nerki to dwa narządy o kształcie zbliżonym do fasoli, każdy wielkości pięści, stanowiące element układu moczowego. Główną funkcją nerek jest usuwanie z krwi zanieczyszczeń oraz nadmiaru wody w postaci moczu. Nerki pobudzają również wytwarzanie krwinek czerwonych oraz regulują ciśnienie tętnicze. Nowotwory nerki występują najczęściej u dorosłych, ale także u dzieci. Najczęstszym typem raka nerki występującym u dorosłych jest rak jasnokomórkowy.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

W dniu 4 lutego 2014 roku w Galerii Porczyńskich w Warszawie z okazji obchodów tego święta odbyła się konferencja zorganizowana przez Radę Dyrektorów Publicznych Centrów Onkologii.

Seksualność w jesieni życia

Wykład wygłoszony przez dr Jana Karola Wolskiego z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Rada Dyrektorów Centrów Onkologii

W dniu 4 lutego br. odbyło się posiedzeniu, na którym dyrektorzy szesnastu regionalnych, publicznych centrów onkologicznych powołali Radę Dyrektorów Centrów Onkologii. Celem tego organu jest usprawnienie leczenia nowotworów.

O urologii – inaczej

Prelekcja dr n. med. Romana Sosnowskiego z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – zarys historii urologii

Leczenie raka bez limitów

Zdecydowaliśmy się na przedruk tego artykułu, gdyż zawiera pewne sygnały poprawy sytuacji w polskiej onkologii. Pamiętać jednak należy, są to tylko sygnały, a nie gwarancje. Pan premier i jego minister zdrowia zawsze wiele obiecywali przed kolejnymi wyborami i zapominali o swych obietnicach, gdy dostawali mandat do rządzenia. Czy tym razem będzie inaczej? (red.)

Kochanie, czy pamiętasz o badaniach profilaktycznych?

Mąż i żona to dwoje najbliższych sobie ludzi. Nic dziwnego, że zdrowie tej drogiej dla nas i ukochanej osoby jest dla nas ważne. Ponoć tym, co różni polskie małżeństwa od par z innych krajów Europy zachodniej jest wstyd przed rozmowami na tematy związane ze stanem zdrowia, badaniami profilaktycznymi.

Debata pacjentów

W dniach 10-11 luty 2014 odbyło się VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów. To seminarium o charakterze szkoleniowym odbywa się corocznie z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej kierowanego przez ks. Arkadiusza Nowaka.

Do wszystkich polskich Eurodeputowanych!

Stowarzyszenie „Gladiator” odpowiedziało na apel swej macierzystej organizacji europejskiej Europa UOMO i wystosowało wezwanie do polskich europosłów, aby poparli oświadczenie pisemne tej organizacji w sprawie walki z rakiem prostaty. Publikujemy to oświadczenie na łamach naszego portalu ze względu na jego uniwersalne znaczenie i potrzebę upowszechnienia.