Joomla 3.1 Template by iPage Coupon
Filtr

Walka o zdrowie

W styczniu grupa organizacji pacjenckich wzięła udział w spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia. Celem tego spotkania było omówienie propozycji rozwiązania najbardziej palących problemów, z jakimi stykają się pacjenci”. Jeden z postulatów pacjentów dotyczył wprowadzenie zmian w programach lekowych umożliwiających pacjentom dostęp do refundowanych najnowszej generacji terapii farmakologicznych na każdym etapie choroby, z powodzeniem stosowanych w pozostałych krajach Unii Europejskiej, które nie tylko skutecznie lecząc wydłużają życie, ale także poprawiają jego komfort”.

Na tego raka świat już znalazł sposób, a u nas...

Rak pęcherza moczowego dotyka rocznie ok. 6 tys. Polaków. Połowa z nich umiera. Gorsze statystyki mają tylko dwa kraje w Europie. To wynik skrajnego niedofinansowania metod jego diagnozowania i leczenia.

- Niepokojące objawy zauważyłem u siebie na początku ubiegłego roku. Jeden z lekarzy stwierdził zapalenie pęcherza, inny przerost prostaty, trzeci jeszcze inną chorobę. Przeprowadzałem kolejne badania, ból narastał, bezcenny czas uciekał. Dopiero po kilku miesiącach został zdiagnozowany rak pęcherza - opowiada Janusz J. z Krakowa. Guz został mu usunięty latem, ale od tego czasu już trzykrotnie się odnawiał. W tym tygodniu pana Janusza czeka kolejna operacja. - Żona zmarła, sam wychowuję naszą jedyną córkę. Co z nią będzie? - jest zrozpaczony.

Historia polskiej radiologii cz. 2

Okres 1901 - 1944

W 1907 ogłoszona została reguła izometrii, która stanowiła przewrót w tworzącej się radiologii stomatologicznej, pozwalając na wykonywanie na filmie zdjęć rtg zębów o rzeczywistej długości. Opracował ją Polak Antoni Cieszyński, profesor stomatologii Uniwersytetu we Lwowie. Po studiach pracował w Instytucie Dentystycznym w Monachium. Był autorem wielu udoskonaleń technicznych. Między innymi kasety do zdjęć stereoskopowych, wspornika do zdjęć pozaustnych, przytrzymywaczy filmów wewnątrzustnych, miarki do bezpośredniego odczytywania odległości filmu od ogniska oraz czapki z tabliczką ułatwiającą ustawienie promienia głównego do zdjęć typowych czaszki. W 1907 opracował pierwszy w świecie atlas radiologii stomatologicznej. Działalność Cieszyńskiego pozwoliła stworzyć podwaliny radiologii stomatologicznej. W 1926 wydał własny podręcznik radiologii stomatologicznej.

Protonoterapia

Protonoterapia inaczej (radioterapia protonowa, terapia protonowa) jest odmianą radioterapii w której do zniszczenia guza nowotworowego stosuje się megawoltową energię protonową o energii około 250 MeV. Radioterapię protonową stosuje się m.in. w leczeniu guzów mózgu, rdzenia kręgowego, gałki ocznej, nowotworów u dzieci, chłoniaków, mięsaków kości i tkanek miękkich, nowotworów prostaty, nowotworów płuc, a także nowotworów piersi itp.

Zaproszenie do ogrodu zimowego

4 luty był Dniem Drzwi Otwartych Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To już tradycja, że WCO co roku zaprasza organizacje pacjenckie do promocji swej działalności w poznańskiej lecznicy. Miejscem spotkań edukacyjnych jest pięknie zaprojektowany Ogród Zimowy, którego ozdobą jest Pomarańczarnia, a właściwie efektowna, egzotyczna palmiarnia. W takiej to scenerii prezentowały się stoiska okołomedyczne oraz odbywały się wykłady o tematyce związanej z profilaktyką nowotworów. Cała impreza odbywała się pod „dyktando” obu pań Agnieszek z WCO – mgr Agnieszki Jędrzejczak, Kierownika Pracowni Epidemiologicznej Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów oraz dr n. med. Agnieszki Dyzmann-Sroki, Kierownika Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów.

Książka taka całkiem inna... Refleksje nad człowiekiem prehistorycznym Mieczysława Kozłowskiego

Autor zastosował niespotykaną formę wyrażenia swego credo.

Mistrzowsko precyzuje sens w każdym zdaniu.

Podwójny lub zwielokrotniony sposób narracji jest jednocześnie objaśnianiem i podkreśleniem.

Zasadniczy i przewrotny, z ukosa i z przekąsem, z refleksją i aforyzmem.

Wszystkie sentencje autora mogą wprost posłużyć jako motta.

Autor jest dociekliwy, ale i na swój sposób metaforyczny.

Kim jest człowiek?

Człowiek od chwili, kiedy pojawił się na Ziemi, przeszedł długą drogę ewolucyjną – od australopiteka, Homo habilis, Homo erectus, człowieka neandertalskiego, człowieka kromaniońskiego,

Homo sapiens, Homo sapiens sapiens - po postać człowieka współczesnego.

Ta ewolucja dokonała się na przestrzeni kilku milionów lat. Dla gatunku ludzkiego to czas trudny do wyobrażenia. W dziejach Ziemi liczącej około 4,7 mld lat to tylko ułamek jej historii.

Nowa metoda leczenia nowotworów dopiero za kilka lat

Z prof. Julianem Malickim, dyrektorem Wielkopolskiego Centrum Onkologii i kierownikiem katedry Elektroradiologii Uniwersytetu Medycznego rozmawia Karolina Koziolek.

W Poznaniu ma powstać Instytut Radioterapii Protonowej. Uczelnie wyższe, Wielkopolskie Centrum Onkologii i Szpital Przemienienia Pańskiego podpisały list intencyjny w sprawie jego budowy. Czym jest właściwie radioterapia protonowa?

Radioterapia protonowa to typ leczniczego promieniowania stosowany w leczeniu nowotworów. Od tradycyjnej radioterapii różni się tym, że pozwala na lepszy rozkład dawki promieniowania. To oznacza, że można dokładnie skumulować promieniowanie w obszarze nowotworu, oszczędzając narządy krytyczne czyli szczególnie wrażliwe np. podstawę mózgu czy ośrodkowy układ nerwowy, a także okolice twarzy i szyi.

Zaproszenie na Konferencję

Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia informuje, że VIII Konferencja „Promieniowanie Jonizujące w Medycynie” PJOMED 2016 odbędzie się w dniach 6 – 7 czerwca 2016 r. (poniedziałek – wtorek) w Łodzi. Szczegóły programowe oraz organizacyjne zostaną podane wkrótce.

Misją Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia:

Misją Krajowego Centrum jest zapewnienie ochrony pacjentów przed zagrożeniami wynikającymi ze stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych.

Akredytacja - zyski i straty

Analiza zysków i strat związanych z podjęciem każdego poważnego przedsięwzięcia wymaga spojrzenia z perspektywy celu, jaki pragniemy zrealizować. Akredytacja w jednostkach stosujących promieniowanie jonizujące w celach medycznych ma na celu zapewnienie
1) bezpieczeństwa stosowania promieniowania,
2) wysokiej jakości świadczonych usług,
3) ujednolicenie metrologiczne prowadzonych działań.

Jak pomaga dieta olejowa?

Kiedy mówi się o roli diety olejowej zalecanej w każdym wieku, a szczególnie dla osób starszych, warto w tym kontekście zwrócić uwagę na zalety diety OleoKeto (ketoza – cukry proste) z zastosowaniem substancji olejowych.

Dlaczego jest to takie ważne? Otóż w naszej diecie powinny znaleźć się kwasy omega-3 i omega-6, które należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), gdyż organizm ludzki nie wytwarza ich samodzielnie.

Kto i dlaczego zapada na raka pęcherza moczowego?

Rak pęcherza moczowego jest dość częstym nowotworem. W 2012 roku na całym świecie rozpoznano blisko pół miliona przypadków i stwierdzono blisko 200 tys. zgonów. Większość zachorowań z tego powodu dotyka mężczyzn. Na tle Europy Polska w kwestii nowych rozpoznań plasuje się w środku stawki. Rak pęcherza moczowego jest czwartym z kolei nowotworem występującym u mężczyzn i 14 u kobiet.

Rak pęcherza moczowego

Pęcherz moczowy wchodzi w skład dróg moczowych. To do niego dopływa moczowodami mocz produkowany w nerkach, jest tam zbierany, zazwyczaj co kilka godzin napełnia się i wymaga opróżnienia, czyli wydalenia na zewnątrz przez cewkę moczową. Pęcherz moczowy ma w swej ścianie mięsień, który pozwala mu skurczyć się i wypchnąć mocz. Podrażnienie pęcherza, przez zalegający mocz zawierający substancje smołowe (jak w przypadku palaczy tytoniu) lub inne substancje chemiczne może z czasem prowadzić do powstania nowotworu. Rak pęcherza moczowego stanowi około 3 proc. Wszystkich nowotworów złośliwych. Występuje częściej u mężczyzn.

Zaburzenia erekcji prącia

To problem wstydliwy, ale dotykający wielu mężczyzn, którzy nie chcą się za nic do niego przyznać. Trzeba jednak o tych sprawach mówić, bo nie żyjemy w czasach średniowiecza.

Erekcja prącia zależy od ośrodka erekcji położonego w części krzyżowej rdzenia kręgowego. Następuje ona w wyniku wypełnienia ciał jamistych i ciała gąbczastego krwią tętniczą. Ich przestrzenie naczyniowe wypełniają się bardzo szybko i ulegają rozszerzeniu, wywołując ucisk na naczynia żylne, co uniemożliwia odpływ krwi. Erekcja może nastąpić pod wpływem różnych bodźców: dotykowych, wzrokowych jak również pod wpływem snów, wyobraźni itp. W czasie erekcji prącie podnosi się ustawiając się pod kątem 45 – 60 stopni. W czasie erekcji prącie powiększa swoją objętość zarówno na długość, jak i objętość.

Dynamika występowania chorób nowotworowych

Budowanie kompetencji, rozumienie procesów chorobotwórczych także w kwestii nowotworów, jest niezwykle ważne. Dzisiaj już wiemy, że jeśli ktoś ma w swoim organizmie komórki rakowe, to nie znaczy, że z tego powodu może zostać skrócone życie albo się nawet umrze. Takim przykładem są nowotwory prostaty, które występują pod różną postacią.

W ostatnich czasach doszło do znacznego postępu: bardzo dobrze kontrolujemy choroby kardiologiczne a umieralność z ich powodu spada bardzo szybko także w Polsce. Jednakże w kwestii chorób nowotworowych Polska wypada znacznie mniej korzystnie w stosunku do innych krajów, chociaż ten obraz się zmienia.

Co mi, Panie, dasz?

…Właśnie dowiedziałeś się, że jesteś chory na nowotwór. Przeżyłeś wstrząs, jesteś odrętwiały… A może jesteś wściekły lub przestraszony? Czy masz poczucie, że to co się stało, jest niesprawiedliwe? Jakiekolwiek są Twoje emocje, jedno jest pewne – nie czujesz się dobrze i wszystko, co jest przed Tobą wydaje się obce i nieznane. Jak sobie z tym poradzić i nie stracić wiary w wyzdrowienie? Życie pokazuje, że kiedy nie jesteś sam w obliczu choroby, masz wsparcie osób bliskich, przyjaciół znajomych łatwiej podjąć decyzję co do rodzaju leczenia. Łatwiej też przejść ścieżkę jaką wyznacza leczenie przy chorobie nowotworowej.

Pełnomocnictwa do udziału w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej

Załączamy wzór pełnomocnictwa do udziału w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej odbywającego się w dniu 07.03.2015 w Wielkopolskim centrum Onkologii w Poznaniu

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SIOR

Zapraszamy do wzięcia udziału w Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków SIOR, które odbędzie się w dniu 7.03.2015 r. o godz. 10:00, w sali nr. 6051 (6 p.) Wielkopolskiego Centrum Onkologii (ul. Garbary 15, Poznań).

 

Zarząd uprzejmie przypomina o konieczności zwrotnego odesłania na adres Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej ul. Garbary 15, 61-866 Poznań oryginałów oświadczenia (własnoręcznie podpisanych) o wyrażeniu zgody na zawiadomienie drogę elektroniczną o Walnych Zebraniach członków SIOR przesłanych Państwu listem poleconym.

Uczestnicy, którzy wezmą udział w Zebraniu dnia 07.03.2015 otrzymają zwrot kosztów podróży (II klasa PKP)

Z dziejów polskiej onkologii

Przedstawiamy dzieje oraz okoliczności powstania Centrum Onkologii w Warszawie. Jego zasadniczą budowę ukończono przed 20 laty. To kawał historii walki z rakiem, której ważnym etapem było powstanie Instytutu Radowego przed wojną, a następnie wybudowanie wiodącej placówki onkologicznej na warszawskim Ursynowie.

Problemy intymne kobiet

 „Problemy intymne kobiet po leczeniu raka piersi” – pod takim tytułem pod koniec zeszłego roku odbyła się w warszawskim Centrum Onkologii konferencja poświęcona tym kwestiom. Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Amazonki”. Do udziału w debacie panie zaprosiły panów z różnych organizacji pacjenckich.

Pozwolenie na seks, czyli Imionnik erotyczny - Czesław i Celina

Zbliżają się popularne coraz bardziej i u nas „Walentynki”. Z tej okazji zamieszczamy cz. III tomu aforyzmów miłosnych Mieczysława Kozłowskiego

 

W sprawie pakietu kolejkowego i onkologicznego

W dniu 9 grudnia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja, której jednym z tematów był tzw. pakiet „kolejkowy” oraz pakiet onkologiczny. W pierwszej sprawie chodzi o działania Ministerstwa Zdrowia w kwestii skrócenia kolejek pacjentów do lekarzy onkologów; w drugiej – o przyspieszenie terminów leczenia nowotworowego.

Partnerstwo: pacjent okologiczny – lekarz

Spotkanie lekarz – pacjent ma wiele aspektów i odbywa się we wszystkich możliwych wymiarach osoby: biologicznym, psychicznym, społecznym i duchowym.

Operacja w rytmie arii

Z prof. Wojciechem Pospiechem, Kierownikiem Katedry i Zakładu Muzykoterapii Centrum Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wychowankiem prof. Stefana Stuligrosza

Rozmawia Małgorzata Szczepańska-Piszcz

Muzyka też może być hałasem

Do Twoich uszu wciąż docierają jakieś dźwięki. To nie jest obojętne dla Twojego zdrowia. Rozwój cywilizacyjny miast sprawił, że codziennie jesteśmy narażeni na dojmujące dźwięki. Aż 80 proc. emitują pojazdy mechaniczne, a 10 proc. przemysł.

„Męska” choroba głos pacjenta

Tą „męską” chorobą jest rak prostaty, o której mężczyźni boją się myśleć i wstydzą się mówić. Taka filozofia życiowa nie sprzyja walce z chorobą, które przecież jest teraz w bardzo wielu przypadkach całkowicie wyleczalną.
Mówię to na swoim przykładzie.

A rak byle jak - przyczynek do pakietu onkologicznego

W TV nachalnie reklamują pakiet onkologiczny. Chory ma być pilotowany przez lekarza prowadzącego i posiadać m.in. książeczkę pacjenta. Opiszę mój przypadek.

40 lat minęło, na drugie tyle przygotowuje się „Maria”

W środę, 17 grudnia br., „Maria” obchodzi 40-te urodziny. To młody wiek jak na reaktor jądrowy. Ten jedyny w Polsce znajduje się na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku pod Warszawą. Choć nie produkuje energii elektrycznej to napromienia izotopy niezbędne do ratowania ludzkiego życia, wytwarza nowe materiały dla przemysłu, prowadzi badania fizyczne jak również szkoli kadry na potrzeby branży jądrowej i ochrony radiologicznej.