Joomla 3.1 Template by iPage Coupon
Filtr

Choinkowe światełka

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, przeżywany zawsze inaczej, ale tak samo i ze wzruszeniem. Czekamy na te święta cały rok, witamy je w naszych sercach, w naszych rodzinach, wśród przyjaciół, znajomych i nieznajomych, w całej naszej Ojczyźnie. Lampki, które zapłoną na choince, wnoszą wśród nas poczucie wspólnoty i ciepła intymnego, które będzie nam towarzyszyć jeszcze długo, gdy święta przeminą.

W życzeniach, jakie sobie składamy, przekazujemy to wszystko, co dla nas jest najważniejsze: pragnienie zdrowia, spokoju, bezpieczeństwa, szczęścia rodzinnego, dobrej przyszłości dla dzieci i wnuków. Wspominamy także tych, których z nami już nie ma. Ten talerz, który tradycyjnie przeznaczamy dla spóźnionego gościa, jest także symbolem obecności tych, o których wiemy, że nie przyjdą.

 

Spokojnych, zdrowych, pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia i pomyślnego Nowego Roku!

 

Koleżanki i Koledzy
ze Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej

 

Gwiazdka2013

 

 

Zapisz

Zapisz

Medycyna dla człowieka - medycyna personalizowana

Wykorzystując metody analizy genetycznej lub molekularnej, medycyna personalizowana pomaga dobrać odpowiednie sposoby leczenia do konkretnych grup pacjentów. Z rozwojem tej dziedziny wiąże się duże nadzieje – już obecnie zasady medycyny personalizowanej znajdują praktyczne zastosowanie, np. w wyborze optymalnej terapii raka piersi, jelita grubego, płuca czy czerniaka. Ich dalsze rozpowszechnianie się jest uzależnione od rzetelnej oceny efektywności klinicznej i kosztowej nowych terapii celowanych oraz od nieograniczonej dostępności do szybkiej diagnostyki molekularnej dla tych pacjentów, którzy mają odpowiednie wskazania.

Prof. dr hab. Zbigniew Gaciong

Badania genetyczne

W ostatnim czasie znaczący sukces na rzecz pacjentów odnotowała Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej. Koalicja poinformowała, że kilkumiesięczne działania o poprawę dostępu do diagnostyki genetycznej, poprzez zmianę jej finansowania, zostały nie tylko dostrzeżone, ale spotkały się również ze zrozumieniem NFZ, co zaowocowało projektem zarządzenia. W uzasadnieniu zarządzenia czytamy m.in.: „Projekt zmian w finansowaniu badań genetycznych w diagnostyce nowotworów jest efektem prac: konsultanta krajowego ds. genetyki – prof. dr hab. Marii Sąsiadek, Polskiej Koalicji na rzecz Medycyny Personalizowanej oraz Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.

Zdrowy tryb życia chroni przed nowotworami

Prof. Cezary Szczylik, onkolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie uważa, że dla dobra własnego i przyszłych pokoleń powinniśmy dbać o higienę genomu, bo uszkodzenia w obrębie genów wywołują raka. Higiena genomu de facto sprowadza się do zdrowego stylu życia.

- Materiał genetyczny, czyli ta najcenniejsza zawartość naszych komórek, to jest skarb niezwykły. Przekazujemy go naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom. Jeżeli nie potrafimy się zatroszczyć o jakość swojego genomu, bardzo często skazujemy dzieci na straszne choroby – powiedział prof. Szczylik. Jak dodał, wśród tych chorób są także nowotwory.

To dotyczy każdego - diagnostyka i leczenie czerniaka

Czerniak jest nowotworem złośliwym, który może wywodzić się ze znamion barwnikowych, zwanych potocznie pieprzykami lub tworzyć się samoistnie. Wykryty we wczesnym okresie może być w pełni wyleczalny. Niewłaściwie lub późno leczony prowadzi do śmierci.

Czerniak skóry to dobrze znany z nazwy nowotwór, ale nadal często rozpoznawany w zbyt zaawansowanych stadiach. Niepokojący jest stały wzrost zachorowań. W Polsce każdego roku rozpoznaje się obecnie około 3 tysięcy zachorowań.

Radon - czynnikiem rakotwórczym, trzeba badać jego zawartość w otoczeniu

Radon - naturalny gaz promieniotwórczy powstający w efekcie rozpadu radu – jest według Światowej Organizacji Zdrowia czynnikiem wpływającym na rozwój nowotworów dróg oddechowych. „Należy monitorować jego zawartość w otoczeniu” – powiedział PAP dr hab. Krzysztof Kozak.

Radon jest bezbarwnym i bezwonnym gazem. Naturalnym i głównym jego źródłem jest gleba. Z ziemi wnika on do budynków m.in. poprzez szczeliny i pęknięcia w wylewkach, szpary konstrukcyjne, nieszczelności wokół rur z instalacjami, może on się znajdować także w materiałach budowlanych i w wodzie. Wpływ samego radonu na zdrowie jest mniejszy, ale produkty jego rozpadu są cząstkami stałymi, które wraz z pyłem z powietrza osadzają się w płucach i mogą podnosić ryzyko zachorowań na nowotwory.

Rehabilitacja onkologiczna pod lupą

Zdaniem ekspertów, polscy pacjenci mają ograniczony dostęp do rehabilitacji onkologicznej. Jak wynika z najnowszego OnkoBarometru Fundacji Watch Heatlh Care, pacjenci onkologiczni na rehabilitację oczekują w długich kolejkach, od 4 do 8 miesięcy a czasem i dłużej.

Rehabilitacja onkologiczna jest ważnym elementem terapii. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań związanych z chorobą, a także pozwala przyspieszyć powrót do sprawności psychofizycznej i aktywności życiowej. W najnowszym raporcie WHC, sprawdzony został dostęp do rehabilitacji onkologicznej dla pacjentek z przebytym rakiem piersi, u których w wyniku usunięcia węzłów chłonnych wystąpił obrzęk limfatyczny.

Aforyzmy o zdrowiu, medycynie i lekarzach

Tylko wówczas, gdy się doświadczyło choroby, można każdym mięśniem swego ciała odczuwać wielką radość z powodu normalnego zdrowia.

John Ching-hsiung Wu

 

Wyimaginowane dolegliwości są nieuleczalne.

Marie von Ebner-Eschenbach

II Międzynardowa Konferencja Nuklearna, Poznań 3.12.2016

W imieniu studenckiego Koła Naukowego Polonium zapraszam na sobotnią (3.12.2016) konferencję
 
Więcej informacji na plakacie
 

Zeszyt abstraktów konferencji Mądralin 2015

W załączeniu zeszyt abstraktów konferencji Mądralin 2015 "Wybrane aspekty bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Polsce"

Badania podstawą właściwej diagnozy - skrót wykładu

W ostatnich latach mamy do czynienia z wzrastającym wiekiem mężczyzn i kobiet, któremu towarzyszy także wzrost świadomości. Służą temu znakomicie spotkania edukacyjne, jakie organizuje Stowarzyszenie „Gladiator”, a wiedza, którą aplikujemy, jest przekazywana dalej.

Istotnym problemem dla stosowania nowych metod w rozpoznawaniu objawów nowotworowych jest zbyt mały poziom finansowania.

Dane GUS-u za rok 2013 wskazują, że średni wiek przeżycia mężczyzn wyniósł 73 lata, a prognozuje się, że w roku 2050 będzie to 83 lata. U kobiet ta różnica ma wynieść około 7 lat. Z tych wyliczeń wynika, że w 2013 roku mamy 1,5 mln osób w wieku lat 80, a w kolejnych latach ma być ich 3,5 mln, z tego około 60 tys. stulatków. Do tego dochodzi prognoza zdrowotna, że Polska w stosunku do krajów rozwiniętych będzie utrzymywała ten sam dystans. Jest to wariant pesymistyczny.

ABC Gladiatora - Rak pęcherza moczowego

Pęcherz moczowy wchodzi w skład dróg moczowych. To do niego dopływa moczowodami mocz produkowany w nerkach, jest tam zbierany, zazwyczaj co kilka godzin napełnia się i wymaga opróżnienia, czyli wydalenia na zewnątrz przez cewkę moczową. Pęcherz moczowy ma w swej ścianie mięsień, który pozwala mu skurczyć się i wypchnąć mocz. Podrażnienie pęcherza, przez zalegający mocz zawierający substancje smołowe (jak w przypadku palaczy tytoniu) lub inne substancje chemiczne może z czasem prowadzić do powstania nowotworu. Rak pęcherza moczowego stanowi około 3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Występuje częściej u mężczyzn.

Europejski Dzień Prostaty

Nie jest tajemnicą, że stan wiedzy na temat chorób prostaty jest w wielu krajach Europy bardzo niski, co powoduje wzrost statystyk zachorowalności na raka prostaty. Stąd inicjatywa ustanowienia Dnia Prostaty. Obchodziliśmy go jesienią w tym roku, po raz piętnasty.

Wstyd i nie wykryte symptomy są głównymi przyczynami, dla których Europejczycy płci męskiej w średnim i starszym wieku zaniedbują dokonywania badań w kierunku chorób prostaty. Eksperci uważają, że trzeba wzmóc wysiłki na rzecz działań edukacyjnych, aby mężczyźni mieli świadomość, co im grozi.

Białostockie Centrum Onkologii

Niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu społeczności Podlasia była uroczystość zakończenia pierwszego etapu realizacji inwestycji „Modernizacja infrastruktury Biastockiego Centrum Onkologii”. Inwestycja o wartości ok. 85 mln zł została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, Samorządu Województwa Podlaskiego i własnych Białostockiego Centrum Onkologii. Jej celem jest podniesienie efektywności świadczonych usług medycznych.

Ludowa kopalnia zdrowia - Orzeszki na serce

Mój mąż miał mikrozawał. Tego dnia pojechałam z dziećmi na działkę, a mąż pojechał do miasta załatwić kilka spraw. Gdy przyszedł do domu, nagle poczuł w piersi silny ból, a także dzwonienie i szum w uszach. Nie wezwał pogotowia, ponieważ stwierdził, że są to następstwa urazu sportowego klatki piersiowej, którego doznał w młodości. Poleżał w domu kilka dni. Czuł się jednak nienajlepiej, więc wezwał lekarza-internistę. Ten przestraszył się nie na żarty i nawet EKG zrobił mężowi w domu. I wtedy powiedział, że miał zawał. Przez długi czas przyjmował lekarstwa, ale potem przeszedł na dziadkowe metody leczenia.

Gdy zdrowie opada jak liście

Późna jesień to cza, który lubi dręczyć nas chorobami. Dopada nas nie tylko katar, kaszel, czyli przeziębienie, ale także obniżenie nastroju, smutek i spadek życiowej energii. Nie mamy na nic siły i bezradnie patrzymy, jak nasze zdrowie opada dokładnie tak, jak liście z drzew.

Wiele osób skarży się, że w późnej jesieni „coś się z nimi dzieje”. Apatia, zmęczenie, brak chęci do życia, do pracy, czy wręcz – do wszystkiego, sprawia że zaczynamy niepokoić się stanem swego zdrowia.

Z jednej strony to stan całkiem naturalny: jesień to przecież czas, w którym otaczający nas świat się wycisza i udaje na spoczynek, a my wraz z nim.. z drugiej strony coraz krótsze dni wywołują uczucie żalu za słońcem, latem, poczucie straty. Ludy północy, które poddawane są rytmom chłodniejszego klimatu wykształciły nawet pewne rytuały, które polegają na przebywaniu we wspólnocie oraz na czczeniu ognia jako symbolu światła, dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa.

Nowy Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych

Największy instytut badawczy w Polsce ma nowego dyrektora. Po dziewięciu latach kierowania Instytutem Problemów Jądrowych oraz powstałym we wrześniu 2011 r. Narodowym Centrum Badań Jądrowych ze stanowiska odchodzi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna. Jego miejsce zajmie dotychczasowy Sekretarz Naukowy NCBJ – dr hab. inż. Krzysztof Kurek.

Nowy dyrektor objął funkcję z dniem 25 października br. Jego kandydatura została wyłoniona w drodze konkursu ogłoszonego przez Radę Naukową Narodowego Centrum Badań Jądrowych w maju br. Po rozmowach ze wszystkimi zgłoszonymi osobami oraz zapoznaniu się z przedstawionymi przez nie wizjami rozwoju instytutu, powołana przez Radę Naukową komisja zdecydowała, że ministrowi gospodarki zarekomenduje właśnie kandydaturę dr hab. inż. Krzysztofa Kurka. Nominację na stanowisko dyrektora NCBJ wicepremier Janusz Piechociński podpisał w drugiej połowie września br. Zgodnie z zapisami ustawy o instytutach badawczych z dnia 30 kwietnia 2010 r. kadencja na tym stanowisku trwa cztery lata.

Byłam na siebie zła - rozmowa z pisarką Krystyną Koftą

Co pani czuła, gdy dowiedziała się o chorobie?

Po pierwsze, byłam wściekła na siebie, że się nie badałam, nie robiłam mammografii, że choruję na własne życzenie. Popełniłam błąd, jaki często robią ludzie, którzy uważają, że jeśli nie boli, to wszystko jest w porządku. Tu uwaga: rak nie boli! Dlatego jest taki groźny. Po drugie, byłam zdeterminowana, żeby walczyć o swoje życie. Na początku brakowało mi rzetelnej informacji o chorobie. Dowiedziałam się od pani doktor, jakie mam szanse oraz możliwość, że mogę mieć operację oszczędzającą lub całkowitą, bo guz był duży. Odłożone na czarną godzinę pieniądze przeznaczyłam na mastektomię. Pewnie gdybym czekała na operację, zgodnie z miejscem na liście oczekujących, już bym nie mówiła tych słów.

Detektory DR - różnice pomiarowe doświadczenia własne w radiologii

Przejście z „analogowego” na „cyfrowy” system obrazowania w radiologii w naszym kraju stworzyła nowe wyzwania dla procesu zapewnienia jakości. Kryteria oceny jakości obrazu, otrzymywanego na błonie rentgenowskiej wypracowywano latami (jego obróbki i optymalizacji, wzajemnej zależności poszczególnych parametrów). Przy obecnym szybkim postępie technologicznym i rozpowszechnieniu zlecanych procedur radiologicznych w medycznej diagnostyce obrazowej wdrożenia nowych kryteriów musi nastąpić szybciej. Proces powyższy jest możliwy dzięki istnieniu międzynarodowych zaleceń/rekomendacji (np. Raport AAPM nr116 z 2009 r.).

"Energia jądrowa wczoraj i dziś" - Grzegorz Jezierski

Uprzejmie informujemy, że została wznowiona książka "Energia jądrowa wczoraj i dziś", WNT Warszawa 2015 r. (poprawiona i uzupełniona, ponad 750 stron) autorstwa Pana Grzegorza Jezierskiego

Polecamy.

Zapomniałam o tachykardii

Przeczytałam sporo artykułów o zaburzeniach rytmu serca i chcę się podzielić swoimi przeżyciami. Oprócz tego, że jestem nadciśnieniowcem z 30-letnim stażem, to z biegiem lat zaczęły mi dokuczać ataki częstoskurczów serca. Początkowo pomagały zapisane przez lekarza krople i nie przejmowałam się tym specjalnie. Przestraszyłam się dopiero, kiedy te lekarstwa przestały pomagać, a znajomy mi opowiedział jak nie mógł zatrzymać częstoskurczu i zakończył się on zawałem.

Woda dla seniora

Osoby starsze odczuwają mniejsze pragnienie, mimo to potrzeby organizmu pozostają te same. Seniorzy za mało piją – to niedobrze, bo ich organizm staje się odwodniony! Z wiekiem spada wrażliwość ośrodka pragnienia w mózgu, który nie reaguje na niedobory wody w organizmie. Zatem chęć picia i uczucie pragnienia ulegają osłabieniu, z czasem nawet zanikają.

Smaki i zapachy

Maurice Edmund Sailland, ostatni z wielkich (ważył 130 kg) smakoszy, legendarny znawca sztuki kulinarnej i autor serii książeczek o regionalnej kuchni francuskiej, najlepszych potrawach i restauracjach, znany bardziej w kulinarnym świecie jako książę Curnonsky, dzielił kuchnię na cztery rodzaje: wykwintną, regionalną, wiejską i domową. Kuchnia wykwintna to kuchnia sławnych restauracji, wymagająca do przyrządzania potraw ręki wielkiego mistrza. Nieumiejętne jej naśladowanie daje często karykaturę sławnej potrawy.

Rozkosze bogactwa - zodiak na wesoło

BARAN

Przy wigilijnym stole czy w sylwestrową noc składamy sobie zawsze te same życzenia: dużo zdrowia, szczęścia i oczywiście mnóstwo pieniędzy. A co, jeśli to ostatnie naprawdę się spełni? Wielkie pieniądze, jeśli ich się nagle i niespodziewanie dorobi, Baran zamierza początkowo ulokować, na czarną godzinę, w szwajcarskim banku. Myśl tę jednak szybko porzuca. Bo cóż to za przyjemność taką kupę szmalu ukryć przed światem! Nie byłby sobą, gdyby nie pokazał ludziom, jaki jest bogaty!

Nowy Ośrodek Radioterapii

Prawie tysiąc pacjentów rocznie ma przyjmować Ośrodek Radioterapii w Kaliszu (Wielkopolskie). Wybudowaną za blisko 34 mln zł placówkę już otwarto oficjalnie Lekarze będą na razie udzielać tylko porad - ośrodek czeka na kontrakt z NFZ.

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu jest filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO), które mieści się w Poznaniu. Nowa placówka medyczna ma leczyć chorych na raka z południowej części regionu.

Nowoczesne postępowanie terapeutyczne u chorych z nowotworem uogólnionym – przerzutowym

Skrót wykładu prof. dr hab. n. med. Piotra Wysockiego; Kierownika Kliniki Onkologicznej – Centrum Onkologii, ul. Wawelska 15 w Warszawie, wygłoszonego podczas seminarium edukacyjnego w czerwcu w Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie. Na wstępie prof. P. Wysocki określił zakres merytoryczny swego wystąpienia, a więc to co się zmieniło w podejściu do leczenia chorych z uogólnionym nowotworem gruczołu krokowego, a także jak najlepiej „prowadzić” pacjentów z tego rodzaju schorzeniem i przy jak najmniejszym nasileniem niepożądanych działań. Zagadnienie to obejmuje stosowanie chemiohormonoterapii wraz z kwestią użycia radioizotopów w leczeniu raka gruczołu krokowego w przypadku przerzutów do kości.

Nie daj się grypie

Trudno uchronić się przed grypą, jeżeli wirus znajdzie się w naszym otoczeniu. Dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się wirusa, który infekuje organizm. Jak uniknąć zakażenia i dbać o zdrowie swoje i najbliższych? O tym, że wirus wirusowi nierówny, można przekonać się porównując przebieg różnych infekcji dróg oddechowych (np. przeziębienia z grypą). O ile ból głowy, katar i ogólne osłabienie pozwalają funkcjonować w przypadku przeziębienia, tak grypa dosłownie w ciągu kilku godzin dosłownie ścina z nóg.

Imbirowa recepta na jesień

Imbir jest przydatny o każdej porze roku. Zima bowiem rozgrzewa, działa przeciwgorączkowo i przeciwbakteryjnie, wiosną zaś dodaje smaku zapasom ze spiżarni i wszelkim nowalijkom. Zawiera słodycz i goryczkę, a więc dodaje pikanterii jesiennym przetworom, aromatyzuje wina, nalewki i herbatki. To lecznicza roślina nie tylko dla smakoszy. Wszyscy znamy jego charakterystyczny aromat i ostry, nieco piekący smak, bez którego nie mógłby się obejść żaden „szanujący się” serniczek świąteczny. Imbir lekarski, bo o nim mowa, to jedna z najstarszych uprawnych roślin leczniczych i przyprawowych.

Grzegorz Bociek dzielnie znosi walkę z rakiem

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że Grzegorz Bociek, atakujący reprezentacji Polski cierpi na nowotwór. 23-latek walczy z chorobą i zdecydował się opowiedzieć o tej walce na łamach "Przeglądu Sportowego".

Kamil Składowski: Cieszę się, że możemy porozmawiać. Jak się pan czuje, jak przebiega leczenie?

Grzegorz Bociek: Jestem po czwartej chemii, przewidywanych jest sześć do ośmiu cykli, z których każdy składa się z dwóch chemioterapii. Każdą z nich przyjmuję mniej więcej co dwa tygodnie. Mniej więcej, bo muszę być zdrowy, każde przeziębienie wyklucza zabieg.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem cybernoża do koszyka świadczeń

Leczenie tzw. nożem cybernetycznym powinno być wpisane do koszyka świadczeń gwarantowanych - uważają eksperci. Resort zdrowia informuje, że trwają prace w sprawie możliwości sfinansowania tej metody terapii. Cybernóż trafi do koszyka świadczeń?

Pasożyt numer jeden - Otwarte Fundusze Emerytalne

Po blisko 15 latach istnienia OFE dalsze jego funkcjonowanie w dotychczasowej postaci jest zagrożone. Rząd zdeterminowany powiększającą się dziurą budżetową zdecydował się na działania drastyczne i szykuje alternatywę: ZUS lub OFE.

Palenie tytoniu jest chorobą

     Ze statystyk wynika, że powodu palenia tytoniu w ciągu ostatnich 50 lat zmarło około 32 mln ludzi. To tyle ludzi, ile obecnie zamieszkuje Kanadę. Połowa tych ludzi zmarła z tego powodu w młodym wieku.

HIFU – nowa metoda w leczeniu raka prostaty

Władze miasta Grodzisk Mazowiecki zorganizowały spotkanie edukacyjne z okazji Tygodnia Urologii. Odbyło się ono w dniu 26 września br. w miejscowym Domu Kultury. Gospodarzem seminarium była wiceburmistrz Maria Grabowska. O najnowszych technologiach stosowanych w leczeniu raka prostaty mówił Piotr Kuczyński – prezes firmy AMEDS, mieszczącej się w Grodzisku Mazowieckim. Wykład z zakresu diagnostyki i leczenia raka prostaty wygłosił dr Marek Filipek. W części końcowej wiceburmistrz M. Grabowska dokonała przeglądu problemów zdrowotnych, z jakimi starają się uporać władze miasta.

Lektury dla dorosłych

Na byczych rogach

 

METAMORFOZA OSIŁKA

 

Ursus był jak dziecko, ale kiedy zobaczył byka z naga Lidią, wstąpiły w niego bycze siły.

Przyrządy dozymetryczne stosowane w ochronie radiologicznej i sposoby ich wzorcowania

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie wymagań dotyczących sprzętu dozymetrycznego wzorcowanie przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy w przypadku sprzętu nieposiadającego źródła kontrolnego lub raz na 24 miesiące w przypadku sprzętu wyposażonego w takie źródło.

Diagnostyka w chorobie nowotworowej stercza

Rak stercza jest chorobą trudno rozpoznawalną, trudno ją także ustalić w wyniku badania przesiewowego. Wynika to z tego, że przeważająca większość mężczyzn, u których zdiagnozuje się raka stercza, odejdzie z zupełnie innego powodu.

Światła w naszych sercach

Drodzy Koleżanki i Koledzy, 
   Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, przeżywany zawsze inaczej, ale tak samo emocjonalnie
i ze wzruszeniem.
Czekamy na te święta cały rok, a kiedy nadchodzą, witamy je w naszych sercach, naszych rodzinach, wspólnotach, małej i dużej Ojczyźnie.
Lampki, które zapłoną na choince, wnoszą światło w nasze serca, które nie może zgasnąć.

Dawki na soczewki oczu - ankieta

Szanowni Państwo, w imieniu europejskiej grupy dozymetrycznej EURADOS